Rymanów
- widok z Góry Kalwarii

Kalwaria rymanowska leży na wzniesieniu o wysokości 416 m n.p.m. Z góry roztacza sie piekny widok na Kotlinę Krosnienską i Pogorze Strzyzowsko-Dynowskie. Po dróżkach kalwaryjskich tak jak przed laty i dzisiaj wędrują pielgrzymi. Stacje drogi krzyżowej i kaplica Grobu Pańskiego zniszczone w 1944 roku podczas walk o wyzwolenie miasta staraniem Ks. Franciszka Mroza - ówczesnego Proboszcza Parafii Rymanów odbudowano w 1981 r. U podnóża góry Kalwarii znajduje się Grota Matki Bożej.

Rymanów na starej pocztówce

Widok kościoła i południowej części Rymanowa po spaleniu w czasie inwazji - Widokówka wydana nakładem Składnicy i Sklepu Kółek Rolniczych w Rymanowie - korespondencja z 21 maja 1917 r.

Rymanowskie wzgórze

Rymanów miasto, okolice i uzdrowisko Rymanów Zdrój znajdują się w powiecie krośnieńskim województwa podkarpackiego, w odległości 15 km. w kierunku południowo-wschodnim ok miasta Krosna.

Sekcja Kultury i Tradycji powstała przy Stowarzyszeniu „Nasz Rymanów” w 2007 roku i skupia obecnie 30 osób. Koncentruje się głównie na organizowaniu lub uczestnictwie w imprezach środowiskowych o różnorodnym charakterze. Imprezy takie odbywają się prawie co miesiąc w domu ludowym w Rymanowie – Posadzie Dolnej. Przewodniczącą sekcji jest Barbara Haduch.

Rok 2013 
Na początku stycznia tradycyjnie organizowany jest Wieczór trzech Króli w którym uczestniczą chętnie zarówno dorośli jak też młodzież i dzieci. Cyklicznie organizowany w styczniu Opłatek słynie z dobrego stołu, ciekawych występów kabaretowych, skeczy i piosenek. Obowiązkowe jest też śpiewanie kolęd. Scenariusze tych imprez tworzy Maria Przybylska a scenografię wykonuje Grażyna Skolarczyk. W lutym w sali domu ludowego odbywa się coroczne podsumowanie pracy Stowarzyszenia „Nasz Rymanów”, stroną organizacyjno – kulinarną zajmuje się nasza sekcja.
Członkowie naszej sekcji uczestniczą w uroczystościach religijnych, corocznie przygotowują jeden z czterech ołtarzy na procesję Bożego Ciała, w której uczestniczą niosąc w uroczystych strojach obrazy i figury. Wielkim wydarzeniem, wymagającym wielodniowej pracy, jest przygotowanie wieńca dożynkowego. Zwieńczeniem prac wielu osób jest udział w korowodzie dożynkowym do kościoła.
Kilka razy w roku przygotowaliśmy na różne imprezy w Rymanowie Zdroju swojskie jadło. Na coroczną biesiadę Kół Gospodyń Wiejskich (w tym roku w Wróbliku Królewskim) przygotowane zostały zrazy i sos grzybowy. Ponadto nasi aktorzy, w wieku daleko pozaszkolnym, przedstawili pełną humoru scenkę „Przedszkolaki”. Wiele prac wykonują współpracujący z nami strażacy z OSP w Posadzie Dolnej.
Wyjeżdżamy także poza teren gminy, w minionym roku zarszyńska Lokalna Grupa Działania „Dorzecze Wisłoka” zaprosiła nas w sierpniu do Rudawki Rymanowskiej na przygotowanie wołowiny.
Wspomnieć koniecznie trzeba, że sekcja włącza się w akcję kwestowania przy bramach cmentarza na rzecz renowacji starych nagrobków. Optymistycznym objawem jest to, że coraz więcej chętnych zgłasza się do naszej sekcji. (Sprawozdanie za 2013 r. złożone przez przewodniczącą sekcji Barbarę Haduch).