
W listopadzie 2018 r. Stowarzyszenie „Nasz Rymanów” rozpoczęło realizację zadania pod nazwą „Jarmark Bożonarodzeniowy”. Fundusze na organizację tej imprezy pozyskano w ramach dofinansowania z „Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach projektu grantowego. Głównym celem, który przyświecał realizacji wymienionego zadania było kultywowanie tradycyjnych zwyczajów i obrzędów oraz inspirowanie do działań służących ochronie i zachowaniu naszego lokalnego dziedzictwa kulturowego.
W związku z tym 16 grudnia 2018 r. w Parku nad Czarnym Potokiem w Rymanowie-Zdroju zorganizowany został „Jarmark Bożonarodzeniowy”. Zgromadzona tam publiczność miała okazję spróbować tradycyjnych dań wigilijnych wywodzących się z naszego regionu, jak również obejrzeć oraz zakupić ozdoby i stroiki świąteczne. Na zdrojowej scenie wystąpiły Koła Gospodyń Wiejskich – Sieniawa przedstawiła widowisko „Wilija”, natomiast Królik Polski zaprezentował wraz z dziećmi i młodzieżą z tamtejszej szkoły obrzęd kolędniczy „Herody”. Ze sceny rozbrzmiewały także przygotowane specjalnie na to spotkanie przemowy połaźników. Nie zabrakło również tradycyjnych polskich kolęd w wykonaniu Kapeli Ludowej „Rymanowianie”.
Równie ważnym działaniem związanym z realizacją opisywanego zadania było opracowanie oraz wydanie publikacji pt. „Obrzędy i zwyczaje doroczne w gminie Rymanów”. Materiały do tego wydawnictwa zebrano dzięki pomocy pań działających w Kołach Gospodyń Wiejskich na terenie naszej gminy. Znalazły się w niej scenariusze spotykanych u nas ludowych obrzędów. W wydanej książce zamieszczony został także słownik rodzimej gwary. Promocja tej publikacji, na którą już dzisiaj serdecznie Państwa zapraszamy, będzie miała miejsce 9 marca br. w Kinie „Sokół” w Rymanowie podczas imprezy z okazji Dnia Kobiet.