Rymanów
- widok z Góry Kalwarii

Kalwaria rymanowska leży na wzniesieniu o wysokości 416 m n.p.m. Z góry roztacza sie piekny widok na Kotlinę Krosnienską i Pogorze Strzyzowsko-Dynowskie. Po dróżkach kalwaryjskich tak jak przed laty i dzisiaj wędrują pielgrzymi. Stacje drogi krzyżowej i kaplica Grobu Pańskiego zniszczone w 1944 roku podczas walk o wyzwolenie miasta staraniem Ks. Franciszka Mroza - ówczesnego Proboszcza Parafii Rymanów odbudowano w 1981 r. U podnóża góry Kalwarii znajduje się Grota Matki Bożej.

Rymanów na starej pocztówce

Widok kościoła i południowej części Rymanowa po spaleniu w czasie inwazji - Widokówka wydana nakładem Składnicy i Sklepu Kółek Rolniczych w Rymanowie - korespondencja z 21 maja 1917 r.

Rymanowskie wzgórze

Rymanów miasto, okolice i uzdrowisko Rymanów Zdrój znajdują się w powiecie krośnieńskim województwa podkarpackiego, w odległości 15 km. w kierunku południowo-wschodnim ok miasta Krosna.

Hotel**Restauracja „Jaś Wędrowniczek“ Zaprasza na WIELKIE WYPRAWY 15.03.2017 (środa) – godz. 18.30 ZYGMUNT PELCZAR
ŚLADAMI WĘDRÓWEK KAROLA WOJTYŁY BESKID NISKI – RYMANÓW I OKOLICE

Historyk, przewodnik beskidzki, regionalista – jego pasją jest docieranie do źródeł historii i analizowanie „jak to drzewiej bywało“. Ostatnio dużo czasu spędza w plenerach Beskidu Niskiego, fotografuje to co podarowała człowiekowi matka natura, i co po sobie pozostawił człowiek.
Jego pasja znalazła miejsce w obronie pracy doktorskiej z historii regionu, którą obronił na Uniwersytecie Warszawskim.
Mało kto wie, że Jan Paweł II jeszcze jako biskup krakowski Karol Wojtyła, często odwiedzał tereny Rudawki Rymanowskiej podczas swoich pieszych wędrówek. Co ciekawe, to tu otrzymał telegram o śmierci Pawła VI oraz stąd pojechał na konklawe, gdzie później został papieżem. Miejsce jest wyjątkowe, zalesione wzniesienie nad Rudawką Rymanowską, przez które wędrował Jan Paweł II podczas wakacyjnych wypraw zanim został papieżem. Góra Spalony Horbek za sprawą Karola Wojtyły stała się górą św. Anny, a mały wodospad od kanionu stał się natchnieniem dla „Tryptyku Rzymskiego”, który napisał Jan Paweł II.

WSTĘP: Dorośli – 10 zł/osoba
Dzieci i młodzież szkolna – gratis!

Hotel**Restauracja „Jaś Wędrowniczek“
ul. Bieleckiego 8, Rymanów

Tel.: 13 43 567 33, 603 364 444
www.jas-wedrowniczek.pl

 

 

Poprzedni wpisZaproszenie na koncert z okazji Dnia Kobiet Następny wpis„Nasz Rymanów” marzec 2017

Dodaj komentarz

Imię wymagane

Strona www